X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Winobranie

Zainteresowała nas postać malarza starożytnej Grecji Zeuksisa i temat winogron, pewnie dlatego, że mamy jesień, czas winobrania.
Zeuksis uważany jest, jeżeli nie za wynalazcę, to za mistrza martwej natury. Chociaż malarstwo o tej tematyce traktowane było przez starożytnych Greków za mniej szlachetne, niż tematy przedstawiające sceny mitologiczne czy historyczne, to jednak cieszyło się wielką popularnością wśród kolekcjonerów i amatorów malarstwa, gotowych płacić niejednokrotnie znacznie wyższe ceny za obrazy Zeuksisa niż za malarstwo „poważne”.
Niestety, żaden z obrazów Zeuksisa, ani też innych malarzy tamtego okresu, nie zachował się do naszych czasów. Pozostały jedynie barwne anegdoty, jak ta o namalowanych przez niego winogronach, do których zaczęły przylatywać ptaki oszukane realistycznym przedstawieniem owoców.


W naszym, umiarkowanym klimacie też zbieramy winogrona. Oczywiście nie są one tak dorodne jak te rosnące na południu w cieplarnianych warunkach klimatu śródziemnomorskiego.

Spróbujemy namalować taką kiść. Jak widzimy są to grona podobnej wielkości i tego samego koloru. Gdy je zerwiemy, zobaczymy pustą gałązkę, konstrukcję, na której umocowane są owoce.

Rysujemy taką gałązkę, a następnie na jej końcach umieszczamy grona odpowiedniej wielkości. My przygotowywaliśmy nasze grona na różne sposoby; wycinaliśmy je z uprzednio pokolorowanych papierów, rysowaliśmy bezpośrednio na kartce, a potem malowaliśmy, niektórzy używali okrągłych stempli. Pewnie można wymyślić jeszcze wiele innych metod.

Teraz gałąź.

To dobry temat na pracę w grupie. Układamy kartki jedna za drugą i rysujemy gałązkę winorośli w ten sposób, że gałązka przechodzi z kartki na kartkę.

Potem, idąc w ślady Zeuksisa, staramy się namalować ją „jak żywą”.

Praca jest bardzo dekoracyjna. Nic dziwnego, że winogrona to ulubiony motyw wielu malarzy martwych natur.