X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Mój szkicownik

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, co to jest szkicownik. Tak jak wszystko, również szkicownik ma swój początek. Pierwszym, historycznie udokumentowanym szkicownikiem jest pochodzący z XIII wieku szkicownik Villarda de Honnecourt.

To znaczy, że już od ponad 700 lat malarze, rzeźbiarze, architekci, projektanci i wszelkiej innej maści artyści używają tego sposobu notowania swoich pomysłów, zapamiętywania wrażeń, obrazowania wspomnień i zapisywania listy zakupów.


Do najsłynniejszych należą szkicowniki Leonarda da Vinci

Michała Anioła

Rembrandta

Do dnia dzisiejszego szkicownik jest ważnym narzędziem pracy artysty. Czasami staje się samodzielnym dziełem sztuki, jak w przypadku poznańskiego artysty - Jana Berdyszaka.

Na dobry początek założymy sobie szkicownik na jeden tydzień. No właśnie, nie kupimy, ale zrobimy go sami w bardzo prosty sposób: podzielimy twardą tekturę na dwie części, które będą okładkami szkicownika. Wybierzmy format, który pozwoli nam nosić go w kieszeni czy torbie, tak, żeby zawsze był pod ręką.

Robimy stronę tytułową.

Okładki oklejamy przezroczystą folią (tutaj użyliśmy po prostu taśmy klejącej), żeby rysunek nie brudził nam rąk.

Do środka wkładamy lub wklejamy kartki papieru i już możemy próbować uchwycić najważniejsze wydarzenia tygodnia. Twarde, zabezpieczone okładki pozwolą nam na wykonanie szkiców w każdych warunkach.

Szczególną formą szkicownika jest…

Magdalena,

opowiada w swoim dzienniku o podróży pełnej nieprawdopodobnych przygód.

A Marcelina,

dokumentuje swój wyjazd na Azory.