X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Chorąży sztuki

Słowo „chorąży” ma wiele znaczeń. Obecnie używamy tego słowa jako nazwy stopnia wojskowego. Niższym stopniem jest młodszy chorąży, a wyższym starszy chorąży.

Słowo to ma też swoją historię. Dawniej, w średniowiecznej Polsce był to rycerz trzymający chorągiew swojego oddziału, księcia lub ziemi (stąd jego nazwa).

Później nazywano tak urzędnika pracującego dla kasztelana.

Chorąży w znaczeniu potocznym to propagator jakiejś idei, przywódca, obrońca, np. chorąży demokracji.

Nasz chorąży - chorąży sztuki, dzierży wysoko nad głową sztandar swej profesji.