X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

S.Z.T.U.K.A.

Na ArtKIDDO nie mogło zabraknąć takiej pozycji. Czytanie „S.Z.T.U.K.I.” autorstwa Sebastiana Cichockiego  to niebanalna wyprawa przez 50 dzieł współczesnych artystów. Ale nie znajdziemy tu podręcznikowych opisów obrazów czy rzeźb. To udana próba pokazania dzieciom na czym polega instalacja, performance czy sztuka konceptualna, uzmysłowienia, że sztuką jest ruch, dźwięk, a nawet cisza, że sztuka nie jest zamknięta w budynkach galerii ani za murami muzeów.
Książka jest też pomocnym przewodnikiem dla dorosłych, którzy nie zawsze potrafią objaśnić współczesną twórczość artystyczną małym koneserom.
Dla dzieci świat jest sztuką, to mali performerzy, ale nie potrafią tego nazwać, nie są wtłoczeni w ramy, natomiast dorośli wiedzą, ale często nie widzą. Dlatego wspólna lektura będzie twórcza i odkrywcza dla dużych i małych.  


Ważnym elementem całości są rozpoznawalne ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich, zabawne i niebanalne, które doczekały się już wiernych fanów.
„S.Z.T.U.K.A” to również inspiracja dla zawodowców, którzy na co dzień zajmują się wprowadzaniem dzieci w magiczny świat artystów.  Żeby nie być gołosłowną przytoczę list, od jednego z nich, skierowany do autora:


 


Dzień dobry Panie Sebastianie!


Chciałbym Pana poinformować, z przyjemnością, że książka „ S.Z.T.U.K.A.” spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród moich małych uczniów. Słuchają tekstu z uwagą i podziwiają ilustracje.  Książka Pańska zainspirowała nas również do pracy twórczej. Dzieciom szczególnie spodobał się rozdział o ziarnkach słonecznika, więc namalowaliśmy Słoneczniki Ai Weiwei`a. Prace można obejrzeć na sympatycznej stronie artKIDDO.pl.


Mnie osobiście przypadł do gustu utwór muzyczny 433 opisany w rozdziale „CICHO!”. Sam próbuję grać go w czasie prowadzonych przeze mnie lekcji, jednak bez sukcesu. Może dlatego, że w mojej interpretacji trwa on 45’.


Pozdrawiam,


Pan od plastyki


 

Sebastian Cichocki, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, S.Z.T.U.K.A., Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2011