X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Czarny ptak

Co się dzieje w duszy małej dziewczynki, gdy dorośli się kłócą? Zaniepokojona tym co widzi i słyszy, nie do końca rozumie o co chodzi, ale instynktownie szuka ucieczki, ucieczki w świat wyobraźni. Pragnie mieć skrzydła, tak jak ptak i unieść się wysoko do krainy marzeń. Nagle tytułowy czarny ptak rośnie w oczach dziecka i zabiera je daleko od problemów rodziców. Sprawia, że dziewczynka czuje się lekko, szybuje, nabiera siły, a wiatr rozwiewa wszystkie zmartwienia.
Trzeba przyznać, że nie jest to książka łatwa w odbiorze. W pierwszej chwili wydaje się mroczna, ale po dokładnej lekturze okazuje się, że ma w sobie bardzo pozytywny przekaz. Pokazuje jak dużo dobrej energii może dać świat wyobraźni, że uniesienie się na skrzydłach czarnego ptaka pomaga odzyskać równowagę i nadać wszystkiemu właściwe proporcje.   
Książka trochę metafizyczna, trochę filozoficzna, daje do myślenia także, a może przede wszystkim, rodzicom, bo nie zawsze potrafimy ustrzec dziecko przed konfliktami dorosłych. Jest to pozycja do wspólnego czytania i dyskutowania, a przede wszystkim do oglądania.
Obraz odgrywa tu kluczową rolę. „Czarny ptak” to książka artystyczna, wykonana techniką litografii. Autorką jest ceniona koreańska artystka Suzy Lee. Wyśmienite czarno-białe ilustracje są dynamiczne, ale jednocześnie bardzo subtelne. To obraz opowiada historię, buduje napięcie, w końcu przynosi ukojenie, tekst jest dodatkiem.
„Czarny ptak” to piękna i oryginalna pozycja i cieszę się, że Wydawnictwo Kwiaty Orientu zdecydowało się na wydanie tej niebanalnej i w gruncie rzeczy odważnej książki dla dzieci. I rodziców.