X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Od 26 marca do 2 czerwca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można obejrzeć wystawę Dawna moda dziecięca XVII-XX w.:
 
Dlaczego małym dzieciom zakładano gorsety, jak ubierali swoje pociechy miłośnicy literatury i jaki wpływ na modę miały konkretne wydarzenia historyczne - na te i inne pytania można będzie znaleźć odpowiedź oglądając tę wystawę. Prezentowane eksponaty pochodzą z okresu od XVII do XX wieku, a wśród nich znajdą się: dawne ubranka dla dzieci, czapki, kapelusze, buciki, lalki, wózki, obrazy olejne oraz XIX wieczne fotografie.
Będzie to pierwsza w Polsce duża wystawa poświęcona tej tematyce. Celem kuratorek było nie tylko pokazanie cennych i niezwykle rzadkich eksponatów, ale również wskazanie czynników, które miały wpływ na kształtowanie się mody dziecięcej.
„Na to jak ubierano dzieci miały wpływ nie tylko panujące w danej epoce poglądy filozoficzne, kulturowe i obyczajowe, wiedza na temat zdrowia, ale również wydarzenia polityczne (na przykład żałoba narodowa w Polsce w okresie Powstania Styczniowego) czy towarzyskie (moda na szkocką kratę po wakacjach królowej Wiktorii spędzonych w Szkocji) - wyjaśnia dr Małgorzata Możdżyńska Nawotka kuratorka wystawy.
Powstanie w Europie osobnej mody dla dzieci było długotrwałym procesem. Do XVII wieku dzieci ubierano w miniaturowe wersje ubrań dla dorosłych. W okresie Oświecenia dziecko stało się największą wartością uczuciową i społeczną mieszczańskiej rodziny, a troska o jego zdrowy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny znalazła się w centrum starań rodziców. W XIX w. moda dziecięca obejmowała wielką rozmaitość form ubiorów i inspirujących je wątków tematycznych. Stroje dla dzieci odzwierciedlały rodzicielskie fascynacje literackie czy artystyczne. Przełom XIX i XX w. charakteryzował się tendencją ku racjonalności, uproszczeniu i funkcjonalności. Od schyłku XVIII w. ewolucji podlegała także relacja między modą dla dorosłych i dzieci. Stanowiły dla siebie wzajemne źródło inspiracji - w pewnych okresach nowe tendencje ujawniały się najpierw w modzie dziecięcej, w innych zaś ubiory dziecięce podążały za dorosłą modą. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to multimedialna i multidyscyplinarna prezentacja o układzie chronologiczno-tematycznym.
Autorki pokażą między innymi jaki wpływ na modę dziecięcą wywierały stroje ludowe i egzotyczne, różne prądy literackie i literatura dla najmłodszych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jaką role spełniał strój w procesie edukacji i kształtowania charakteru i jak wyglądały dawne ubrania dla niemowląt i osesków. Zdecydowaną większość pokazywanych eksponatów stanowią dawne ubiory dziecięce, buciki, nakrycia głowy i inne akcesoria. Ciekawostką jest sukienka przeznaczona do ubierania figurki dzieciątka Jezus oraz maleńki 18-wieczny gorsecik służący do kształtowania prawidłowej figury dziecka. Wystawionych zostanie też kilkadziesiąt obrazów, głównie portretów (m.in. portret małego Leona Chwistka z siostrą namalowany przez A. Majewską). Eksponaty muzealne wzbogacone zostaną XIX wiecznymi fotografiami pochodzącymi ze zbiorów Zenona Harasyma.
Kuratorki: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka i Diana Jędrysek

28 kwietnia o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie dla dzieci zatytułowane O sukienkach i szelkach:
W czasie zajęć dzieci zwiedzą wystawę „Dawna moda dziecięca XVII-XX wiek” i będą podziwiać ubranka z dawnych czasów i porównywać je z dzisiejsza modą. W programie spotkania również zabawa układankami z różnymi strojami i wykonanie własnego fantazyjnego nakrycia głowy.
Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym tel.: 71 372 51 48.
Wstęp: 15 zł. od dziecka.