X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Do 14 lutego w Muzeum Narodowym w Szczecinie można zobaczyć wystawę Myślące książki:
"Wystawa stanowi zbiór ilustracji książek obrazowych, tzw. picture books, Iwony Chmielewskiej, z których większość wydana została w Korei Południowej. „Idea książki obrazowej, w której obraz jest tak samo ważny lub ważniejszy niż tekst, nie jest jeszcze szeroko znana w Polsce. Nie są to książki ilustrowane, ani książki z obrazkami, ani też infantylne »książeczki« dla dzieci. To książki dla odbiorcy bez określonej kategorii wiekowej, których koncepcja artystyczna porusza zarówno dzieci jak i dorosłych. Pomyślane są jako »książki na całe życie«; są zaproszeniem czytelników do współudziału w dyskursie na najważniejsze społeczne, czasem trudne i niepodejmowane w książkach dla dzieci tematy. Krótkie, głęboko przemyślane teksty wraz z pełnym metafor i niedopowiedzeń obrazem stanowią rodzaj poezji wizualnej, swoistego »ikonolingwistycznego« przekazu”."

Iwona Chmielewska tworzy przede wszystkim książki obrazowe tzw. picture books, które cieszą się niesłabnącą popularnością w Korei Południowej i właśnie tam wydawana jest większość jej książek. Publikacje jej autorstwa ukazały się również w Japonii, Chinach, Meksyku, na Tajwanie, w Portugalii, Hiszpanii i Niemczech.
Autorka jest laureatką prestiżowych nagród takich jak Złote Jabłko przyznane przez Międzynarodowe Biennale Ilustracji w Bratysławie za ilustracje do „Thinking ABC” (2007) czy ilustratorski Oskar zdobyty na Targach Książki w Bolonii, czyli Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii „Non Fiction” za ilustracje do książki „Dom Duszy – MAUM”.
Polskim czytelnikom znana jest z książek „Dzień dobry, Europo!”, „O wędrowaniu przy zasypianiu”, „Domowe duchy” oraz „Pamiętnik Blumki”, który w 2011 roku został dwukrotnie nagrodzony w konkursie IBBY (Polska Sekcja Stowarzyszenia Książki dla Młodych), zdobywając tytuł „Książki Roku 2011” w kategorii „Książka obrazkowa” oraz wyróżnienie literackie. „Pamiętnik Blumki” znalazł się również na prestiżowej liście Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliothek w Monachium. W Seulu na CJ Picturebook Festival został wybrany do grona 100 najlepszych książek świata. Iwona Chmielewska jest także laureatką Pegazika, nagrody przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek wybitnym twórcom książek dla dzieci i młodzieży podczas XI Poznańskich Spotkań Targowych 2012.Miejsce: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
wystawa czynna: do 14 lutego 2013
godziny otwarcia:
wtorek–piątek 10.00–18.00
sobota i niedziela 10.00–16.00