X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Muzeum Narodowe w Krakowie

Otwarte warsztaty dla rodzin, które wymagają zaangażowania zarówno od dzieci jak i ich opiekunów. Do zabawy można włączyć się w każdej chwili i skończyć ją w dowolnym momencie.

Warsztaty odbywają się w niedziele, w godz. 11.00–13.00 (14.00).

Koszt biletu jednorazowego: 15 zł.
Bilet rodzinny (opiekun z maksymalnie trójką dzieci): 30 zł.


03.02.13
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
Tajemnice Pałacyku pod Szyszkami
Co mieści się za ścianą? Dokąd prowadzą drewniane schody? Drogę do jakiej krainy bronią wstępu tajemnicze drzwi? Odkryjmy wspólnie sekrety Pałacyku pod Szyszkami oraz jego mieszkańców – rodziny państwa Mehofferów.
    Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

10.02.13
Muzeum Książąt Czartoryskich. Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8
Wędrówka do wnętrza piramid
Ile stopni ma piramida? Czy spotkamy w niej koty? Po co faraonowi tyle skarbów? Czego strzegą skarabeusze? Gdzie schowała się mumia? Złap pochodnię w dłoń i zgłębiaj z nami w tajemnice starożytnych grobowców, odkryj o czym opowiadają tamtejsze hieroglify!
    Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Dominika Świątoniowska

17.02.13
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
Zamki, uczty, turnieje - w świecie średniowiecznych rycerzy
Czy zastanawialiście się jak zostać rycerzem? Podczas warsztatów znajdziecie odpowiedź nie tylko na to pytanie. Dowiecie się między innymi: jak zdobyć twierdzę wroga,  czy rycerz walczy tylko mieczem i czy można zaprosić psa na ucztę? Poznacie średniowieczne sposoby na zdobycie damy swego serca  i przygotowanie wykwintnego menu dla gości zamku.
    Prowadzenie: Justyna Kamykowska, Iwona Dobrzańska-Wnęk

24.02.13
Galeria Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach, Rynek Gł. 3
Wojenne potyczki w Sukiennicach. Wielkie bitwy i wodzowie oczyma artystów
Nadciąga wroga armia, gotuj się do bitwy! Wraz z dzielnymi dowódcami prześledzisz plany ataku, skompletujesz ekwipunek, posłuchasz opowieści z pola bitwy. Stań na baczność i poznaj oblicza najwspanialszych wojowników w historii, ich odwagę, spryt i poświęcenie dla ojczyzny.
    Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Anna Pokrzyk

03.03.13
Kamienica Szołayskich, Pl. Szczepański  9
Cylindry, turniury, gorsety... Wnętrze szafy w belle epoque.
Tren czy peleryna? Jakie trendy modowe panowały wśród młodopolskich dam? W jakiej sukni należało się pokazać się na salonach Paryża i Monachium, a w jakiej w Krakowie? Czy lwowscy gentelmeni nosili fraki? Razem z Konikiem Muzealnym spróbujemy poznać tajniki pięknej mody końca wieku.
    Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Ania Pokrzyk

10.03.13
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
Jadwiga Mehofferowa przedstawia...
Dzień Kobiet, a właściwie Konik Kobiet w Domu Józefa Mehoffera! Kim są dostojne damy i długowłose piękności z obrazów artysty? Przekonajmy się o tym wspólnie! Tym razem nie Mały Żbik, a jego mama – Jadwiga, oprowadzi Cię po muzeum! Szczególnie zapraszamy wszystkie młodsze i starsze Damy.
    Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

17.03.13
Muzeum Książąt Czartoryskich. Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8
W salonie piękności Afrodyty i Kleopatry
W tym sezonie Konik wyjątkowo lubi przebierać się w stroje odpowiednie dla odwiedzanych epok.  Tym razem zajrzyjmy do starożytnej garderoby i odkryjmy do czego służył chiton i himation, oraz co zakładała Kleopatra, by olśnić swoich poddanych. Uczestnicy zapoznają się ze starożytnymi trendami mody nie tylko w zakresie ubioru, ale również biżuterii i akcesoriów, które będą mogli samodzielnie wykonać. Spotkanie będzie stanowiło okazję, by na moment stać się piękną Greczynką, lub egzotycznym Egipcjaninem
    Prowadzenie: Paulina Chełmecka, Agnieszka Drożdż

24.03.13
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
Targi i jarmarki, czyli średniowieczny supermarket.
Lubicie zakupy? Tym razem zabierzemy was w podróż na barwny średniowieczny targ. Czeka was dobra zabawa i wiele ciekawostek. Dowiecie się czym handlowali kupcy bławatni i jakie towary  oferuje stragan konwisarza. Będzie okazja, aby ruszyć głową w czasie wymiany towarów i pieniędzy. Strzeżcie się przy tym przed złodziejaszkami, których nigdy nie brakuje w kolorowym tłumie.
    Prowadzenie: Justyna Kamykowska, Iwona Dobrzańska-Wnęk

07.04.13
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
W trampkach po Krakowie śladami Jana Matejki
Kraków był dla Jana Matejki wielkim źródłem inspiracji. Chętnie przechadzał się po krakowskich uliczkach, przystawał na gwarnym rynku, czy zaszywał się w ciszy wiekowych murów katedry wawelskiej. Podążając szlakiem tego słynnego krakowianina stworzymy mapę jego ulubionych miejsc. A może także i własnych…? Chcesz poznać Kraków Jana Matejki?  Załóż wygodne buty i ruszaj z nami!
    Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Marek Grzybek
    KONIK Muzealny w ramach ROKU JANA MATEJKI.


14.04.13
Galeria Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach, Rynek Gł. 3
Pędzą konie! Siwe, gniade, kasztanowe ... konie! Pędzące w zaprzęgach, kłębiące się podczas starć bitewnych, uroczystych parad – stały się przedmiotem zainteresowań artystów XIX wieku. Podczas zajęć dowiesz się kogo nazywano malarzem koni, którzy artyści mieli w swojej pracowni maszynę do podnoszenia tych zwierząt lub  naturalnej wielkości wypchanego wierzchowca. Poznasz historię dwunożnego Konika Zwierzynieckiego. Muzealne eksponaty staną się inspiracją do wykonania papierowej zabawki - konika na biegunach.
    Prowadzenie: Agnieszka Drożdż, Paulina Chełmecka

21.04.13
Kamienica Szołayskich, Pl. Szczepański  9
Śmieszna sztuka... czyli muzeum na wesoło!
Hahahahahaha! Hihihihi! Co to za chichoty, śmiechy, rechoty? Sprawdźmy, co tak śmieszyło młodopolskich artystów i kto im dostarczał powodów do „malowanych żartów”, z których nawet Konik Muzealny „zarży ze śmiechu”.
    Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

28.04.13
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
Podano do stołu...
Czym różniła się dawna wieku od obecnej? Ile dań podawano na obiad? Z czego robiono słodycze? Jakie zasady savoir vivre’u  obowiązywały przy stole? Zapraszamy na muzealne przyjecie, w czasie którego poznamy kuchnię sprzed 100 laty, stworzymy własną książkę kucharską i przeniesiemy się do pracowni cukierniczej w świat pralinek, cukrów i smakowitych strudli.  Podano do  stołu, zapraszamy!
    Prowadzenie: Joanna Świtała, Gabriela Wiśniewska

05.05.13
Muzeum Książąt Czartoryskich. Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8
Wycieczka do serca Labiryntu. Spotkania z mitycznymi bohaterami
Wykaż się odwagą i wejdź do labiryntu!! Przekonaj się sam, że Minotaur nie taki straszny, jak go malują! Towarzyszyć Ci będą najwięksi herosi starożytnej Grecji - Jazon wyruszy po złote runo, Herakles wykona dwanaście prac, Perseusz zdobędzie głowę Meduzy, a Achilles stoczy straszliwy bój. Bez Twojej pomocy nie dadzą sobie jednak rady!
    Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Anna Pokrzyk

12.05.13
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
Zostań czeladnikiem średniowiecznego mistrza!
Podczas spotkania uczestnicy będą zgłębiać tajniki średniowiecznych  warsztatów rzemieślniczych. Wędrując po muzeum  dowiedzą się  jak ucierano farby, jakich narzędzi używali  rzeźbiarze i snycerze, jak lepiono garnki, jak powstawały witraże, do  czego służyły szablony oraz wielu  innych ciekawostek.
    Prowadzenie:  Iwona Dobrzańska-Wnęk, Anna Malik

26.05.13
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
COŚ za COŚ – czyli dylematy kolekcjonera.
Ciężkie zbroje, cenne naczynia, haftowane rękawiczki? A może  muszle, kamienie lub guziki? Perły, diamenty, rubiny czy kolorowe szkiełka, zakrętki lub naklejki? Kolekcjonować można  prawie wszystko! Co i po co  kolekcjonował Jan Matejko, a co dziś kolekcjonują dzieci? A Może da się te kolekcje połączyć? Może w kolekcji malarza jeszcze czegoś brakuje? Przyjdź koniecznie aby to sprawdzić! Przynieś ze sobą jakiś swój skarb, bo może będzie okazja by uzupełnić kolekcję Matejki lub powymieniać się z innymi kolekcjonerami.
    Prowadzenie: Maria Wegenke, Anna Zajda
    KONIK Muzealny w ramach ROKU JANA MATEJKI.

02.06.13
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26
W krainie bibelotów... Serwantki, kredensy, kolekcje, koniki...
Co to jest „bibelot”? Dlaczego dawniej tak lubiano je kolekcjonować? Do czego służyła serwantka? Czy w kredensie przechowano tylko naczynia? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy myszkując po zakamarkach Domu Józefa Mehoffera.  Ożywimy porcelanowe figurki, wyruszymy w magiczną podróż śladem zbieraczy bibelotów, wreszcie sami stworzymy niepowtarzalne pamiątki – ustawione na komodzie  na zawsze pozostaną miłym wspomnieniem tego dnia.
    Prowadzenie: Joanna Świtała, Gabriela Wiśniewska

09.06.13
Kamienica Szołayskich, Pl. Szczepański  9
W wiejskiej chacie... czyli artysta w plenerze
Co robił artysta na łące? Kogo malował w małej, wiejskiej chatce? Najwyższy czas na wyprawę poza mury pracowni – poznajmy malowniczą wiejską krainę, która inspirowała młodopolskich artystów.
    Prowadzenie: Katarzyna Maziarz, Joanna Tokarczyk

16.06.13
Muzeum Książąt Czartoryskich. Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8
Od brzegu po horyzont. Woda w starożytnym świecie
Do czego starożytni Grecy używali wody i jakich magicznych mocy od niej oczekiwali? Czy opiekowali się nią jacyś szczególni bogowie? O czym śpiewały syreny? Dzięki wizycie w Galerii Sztuki Starożytnej „opływać” będziecie w wiedzę związaną z morskimi wyprawami, stworzeniami żyjącymi w podwodnym królestwie Posejdona, zwyczajami związanymi z wodą i innymi tajemnicami tego cudownego, lecz i groźnego żywiołu.
    Prowadzenie: Klaudia Pazdan, Anna Pokrzyk


23.06.13
Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41
Szach i mat!, domek z kart – czas z rodziną tynfa wart!
Urodziny Jana Matejki!
W co grywał Jan Matejko? W jakiej zabawie ukryli się polscy królowie i czym była gra „Totopoly”?  Łamigłówki, rebusy, kalambury – podczas wizyty w domu artysty dowiemy się w co grywały dawniej dzieci z rodzicami, jak bawiono się podczas spotkań rodzinnych.  Okazją do dzisiejszej zabawy staną się… urodziny Jana Matejki! Załóż muszkę, białe podkolanówki, umyj buzię i przyjdź złożyć życzenia dostojnemu Jubilatowi. A potem koniecznie… zagraj z nami!
    Prowadzenie: Anna Zajda, Katarzyna Czunko
    KONIK Muzealny w ramach ROKU JANA MATEJKI.