X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Malowanie krzeseł

Warsztat przeznaczony dla dowolnej grupy wiekowej. Czas trwania w opisywanym przypadku:
2 razy po 1,5 godz.

Tematem warsztatów było malowanie farbami akrylowymi, naszym celem było nadanie pracowni ciekawego, oryginalnego wyglądu. Obiektem naszych działań malarskich były krzesła. Do tej pory wszystkie takie same, zestandaryzowane, drewniane krzesła służyły zgodnie z ich przeznaczeniem – do siedzenia. Teraz miały nam posłużyć jako podobrazie.
Ten warsztat miał uświadomić uczestnikom, że uprawianie malarstwa nie polega na przestrzeganiu jakichś z góry ustalonych zasad postępowania. Że technika i technologia artystyczna to narzędzia, którymi można, a nawet trzeba, posługiwać się swobodnie. Pomysł, innowacja, nietypowe, własne przedstawienie odwiecznych tematów, to kanon współczesnego malarstwa. Liczy się indywidualizm.

Rozpoczęliśmy pracę od projektowania na papierze, który formatem odpowiadał poręczom i siedzeniom krzeseł. Temat był dowolny, należało jednak unikać powtarzania tego samego motywu. Po fazie projektowania przystąpiliśmy do malowania. Po umyciu i odtłuszczeniu krzeseł (polecam surowy, przecięty kartofel) zaczęliśmy malować farbami  bezpośrednio na krzesłach, z pominięciem rysunkowego przenoszenia projektu.

Po ukończeniu malowidła należy nałożyć cienką warstwę bezbarwnego lakieru i odstawić. Po wyschnięciu, krzesła ponownie nadają się do użytku, ale nie są to już te same, zobiektywizowane przez seryjną produkcję, podobne jedno do drugiego, krzesła klasowe. Zostały one zindywidualizowane, w wyniku aktu twórczego przeniesione ze świata konsumpcji do świata kreacji. Teraz to są nasze krzesła:)


Rada praktyczna: Jeżeli masz zamiar przeprowadzić taki warsztat w szkole, unikaj pytania dyrekcji o zgodę na pomalowanie krzeseł.