X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Widok z okna - pejzaż w czasach zarazy.

 


 


 


Claude Monet był jednym z twórców metody malowania, która dała początek impresjonizmowi a ten sztuce nowoczesnej. Po impresjonizmie zaczęły pojawiać się inne –izmy; kubizm, abstrakcjonizm, minimalizm, konceptualizm, w Polsce formizm, unizm. Jednym słowem – modernizm, czyli nowoczesność.


 To również on, Claude Monet jako pierwszy zaczął wielokrotnie malować ten sam motyw. I był to właśnie widok z okna. Stworzył cykl 20 obrazów przedstawiających katedrę  Notre-Dame w Rouen. Malował ją między innymi z okna warsztatu krawieckiego mieszczącego się po przeciwnej stronie katedry. Celem artysty było uchwycenie gry światła i koloru na fasadzie budynku o różnych porach dnia. Nie malował tego co wiedział o katedrze, ale to co widział. I to co odczuwał patrząc na nią.


 


Każdy z nas ma widok z okna. Wystarczy tylko zorganizować sobie w jego pobliżu wygodny warsztat malarski…