X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Mój pies Lala

Nazywam się Roman Kent. Dzisiaj jestem dziadkiem, ale dawno temu byłem małym chłopcem, który mieszkał w Łodzi. Tak się rozpoczyna opowieść o suczce imieniem Lala. W książce „Mój pies Lala” autor wspomina swoje dzieciństwo. Tłem tej opowieści są dwa światy. Przedwojenna sielanka, dorastanie w kochającej się rodzinie, wśród przyjaciół i rodzeństwa, przerwane zostaje wybuchem wojny i koszmarem hitlerowskiej okupacji.
Autor pisze we wstępie: Przeżyłem Zagładę, mam wiele historii do opowiedzenia, lecz jedna z nich jest wyjątkowa. Pragnę Wam opowiedzieć historię o moim małym psie, Lali.

Do rąk polskich czytelników książka trafiła dzięki staraniom pani Katarzyny Łaziuk, która swoje spotkanie z Autorem wspomina tak: "Miałam ogromny zaszczyt spotkać pana Kenta i wysłuchać historii jego życia, osoby, która doświadczyła traumy II wojny światowej. Choć spodziewałam się usłyszeć opowieść przepełnioną żalem i bólem, co byłoby dla mnie zrozumiałe, nie usłyszałam słowa skargi na los i okropności, których doświadczył. W zamian otrzymałam piękną opowieść o sile miłości, która przezwycięża wszystko".
Pracownia plastyki, której działania prezentujemy na stronach ArtKiddo, miała również swój udział w tworzeniu tej książki. Pani Łaziuk pisze: Miłość małego chłopca do psa i zdumiewająca wierność zwierzęcia w tragicznych czasach poruszyły współczesnych młodych czytelników – uczniów Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim. Nauczyciel sztuki, Krzysztof Rusiecki, zaproponował, żeby dzieci, rówieśnicy bohatera-narratora, zilustrowały historię Lali. Ich rysunki, zaprezentowane w książce, są najszczerszym odzwierciedleniem przeżyć wywołanych lekturą.

Książka została wydana nakładem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. http://www.polin.pl/pl/nauka-zbiory-dzialalnosc-naukowa/wydawnictwa Na koniec oddajmy jeszcze raz głos Autorowi: Niech opowieść o Lali ogrzeje Wasze serca przyjaźnią i dobrocią.