X
Uwaga! Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.artkiddo.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.
Zamknięcie tego okna oznacza zgodę na korzystanie z powyższych przez cały ten pobyt (sesję przeglądarki) na stronie www.artkiddo.pl.
Naciśnięcie przycisku "Akceptuję" oznacza zgodę na te i wszystkie następne odwiedziny serwisu ArtKIDDO. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności .
Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, opuść stronę lub zmodyfikuj ustawienia przeglądarki tak, aby nie akceptowała cookies.
Akceptuję

Dokąd iść? Mapy mówią do nas

Koreańska autorka Heekyoung Kim i uznana polska ilustratorka Krystyna Lipka-Sztarbałło stworzyły piękną opowieść o mapach i o tym jak człowiek na przestrzeni wieków postrzegał i odkrywał świat oraz swoje miejsce w nim. „Dokąd iść? Mapy mówią do nas” jest książką mądrą, przemyślaną, a przy tym oszczędną w słowa.
Wyprawę w świat map zaczynamy od tych patyczkowych, używanych przez wyspiarzy na Oceanie Spokojnym, poznajemy pierwszą mapę świata wspomnianą przez Herodota, dalej starożytny Rzym, mapy średniowieczne, mapy prostokątne i okrągłe. Autorki przedstawiają perspektywę różnych kultur i religii, pokazują jak na siebie wpływały i jak ewoluowało postrzeganie świata przez ludzi. Ale mapy to nie tylko kraje i kontynenty, to również współczesne plany metra, wnętrza muzeów, nawigacja GPS, a nawet ludzki genom.
Z map możemy wyczytać świat, także ten nasz, zupełnie osobisty, co nie znaczy, że możemy go całkowicie zrozumieć. Heekyoung Kim opisuje każdą mapę krótkim, trochę metaforycznymi tekstem. Na koniec podsumowuje: „Wiemy, że mapy mówią nam różne rzeczy. Istnieją mapy, których mowy nie można zrozumieć: mapa turecka, narysowana 8200 lat temu; mapa twoich myśli; mapa, którą narysowałeś/aś na pościeli… (W Korei, gdy dziecko zrobi siusiu do łóżka, mówi się, że „narysowało mapę”)”.
Z „Dokąd iść? Mapy mówią do nas” każdy wyciągnie coś dla siebie - konkretną wiedzę o mapach i historii (na końcu książki są objaśnienia do map zawierające wiele ciekawych faktów); zmieniającą się przez wieki wizję świata; estetyczną ucztę (książka znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata w 4. edycji konkursu CJ Picture Book Award 2011).
Lektura „Map” w równej mierze sprawia przyjemność dzieciom i dorosłym, prowokuje zadawanie pytań, snucie historii i toczenie dyskusji, a to chyba najlepsza rekomendacja książki.     

Autor: Heekyoung Kim
Ilustracje: Krystyna Lipka-Sztarbałło
Tłumaczyła: Jiwone Lee
Wydawnictwo Entliczek, 2012
Wiek +7